iPhone Nasıl Doğdu?

author Sihirli Elma   1 years ago

Hayatımıza girmesiyle birlikte dünyayı değiştiren iPhone'un nasıl doğduğu hep merak konusu olmuştur.

Biz de bu videomuzda ilk iPhone'un fikir aşamasından piyasaya sürülüşüne kadar geçen tarihsel sürecini kısaca anlatmaya çalıştık.

İyi seyirler

Steve Jobs her zaman Apple’ın ürün gamının kusursuz ve oldukça anlaşılır olması için çabalamıştı. Apple’a geri döndüğü zaman da ilk yaptığı iş, şirketin ürün yelpazesini gözden geçirmek olmuştu. Steve Jobs artık yok. Biz de Steve'in yokluğunda Apple’ın mevcut ürün yelpazesinde ne gibi aksaklıklar var ondan bahsettik. İyi seyirler

Dünyanın en değerli teknoloji firması Apple'ın fırtınalı tarihin merak edenler bu videoyu izlemeyi ihmal etmesin!

150 gündür iPhone X kullanıyorum. Bu süre içerisindeki deneyimlerimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. iPhone X ile geçirdiğim 5 ay sonunda neler düşünüyorum? Avantajları ve dezavantajları neler? Videoda enine boyuna değerlendirmeye çalıştık. İyi seyirler.

Her sene yeni bir iPhone piyasaya sürülse de etraftan duyduğumuz problemler pek de değişmiyor. Hoparlör arızası, kablosuz ağ ve ahize sesi gibi sorunlar bu problemler arasında başı çekiyor. Bu videomuzda sıkça bize sorulan ve genellikle çok basit şekilde çözüme ulaştığımız iPhone problemlerinden ve çözümlerinden bahsettik. İyi seyiler

Teknoloji devi Apple'ın Çin'de 50 bin kişinin çalıştığı iPhone fabrikası ilk kez batılı gazeteciler tarafından görüntülendi. Çin'de Apple'ın sır gibi sakladığı dev iPhone fabrikasının fotoğrafları ilk kez ortaya çıktı. Çin'deki Şangay şehrindeki Pegatron Corp fabrikasında 50 bin işçi çalışıyor. İşçiler her sabah üstlerini değiştirerek pembe ceketleri, mavi başlıkları ve plastik terlikleriyle sabah yoklamasına katılıyor. Bir iPad yardımıyla yüzleri taranıyor. İşçiler henüz piyasaya sürülmemiş herhangi bir teknolojinin dışarıya sızdırılma ihtimaline karşı metal dedektörlerden geçiyor. Fotoğraflar fabrikada çalışan işçilerin rutin bir gününe ayna tutuyor. 90 futbol sahası büyüklüğündeki fabrikanın iç işleyişi şimdiye kadar bir sır gibi saklanıyordu. Bu fabrika ile ilgili işçilerin düşük ücretlerle uzun saatler çalıştırıldığı iddia ediliyordu. Fabrika kapılarını ilk kez batılı gazetecilere açtı. Çin İşçi İzleme Kurumu'na göre işçiler bu fabrikada ayda 2 bin 20 yuan yani 950 TL ücret alıyor. Ürettikleri iPhone'ların Çin'deki fiyatı ise 6 bin 488 yuan yani yaklaşık 2 bin TL. Geçtiğimiz Şubat ayında 26 yaşındaki bir işçinin fabrikada 12 saat çalıştıktan sonra öldüğü iddia ediliyor. Tian Fulei isimli genç Şangay yakınlarında diğer işçilerle birlikte paylaştığı bir yatakhanede ölü bulunmuştu. Ancak fabrika ölümü ile çalışma koşulları arasındaki bir bağlantı olmadığını savunuyor.

6,354 views

229 Like   8 Don't like

Comments